sobota, 19 czerwca 2010

Optymalizacja lokat - wydanie drugie, kapitalizacja dzienna

Zamieszczam poprawioną, już drugą wersję specjalnie przygotowanego arkusza kalkulacyjnego, który pozwala na optymalne dobranie kwoty podczas otwierania lokat czy kont oszczędnościowych. Arkusz nadaje się do stosowania w produktach bankowych, które dają kapitalizację dzienną (codzienne doliczanie odsetek do naszego rachunku) np. lokata jednodniowa w mBanku czy konto oszczędnościowe w Eurobanku.

Zmiany jakie zostały wprowadzone w drugim wydaniu arkusza:
 • została zmniejszona wielkość arkusza z 21 MB do 7,5 MB (pobranie go zajmuje teraz około 1 min);
 • poprawiono precyzyjność obliczeń ponieważ w pierwszej wersji arkusza przy stawkach optymalnych wyrażonych w setkach złotych występowało odchylenie kwoty optymalnej w wielkości kilku groszy, teraz arkusz jest w dokładny;
 • zmieniono formę tabeli przedstawiającej stawki optymalne (myślę iż w obecnej formie jest ona dużo bardziej przejrzysta i czytelna).
Legenda:
1) wpisz oprocentowanie rachunku;
2) arkusz przedstawia stawki optymalne dla podanego oprocentowania;
3) arkusz przedstawia oprocentowanie efektywne w skali roku;
4) arkusz przedstawia dzienny zysk jaki uzyskasz z optymalnej stawki.
Pozostałe dane i kolumny są tylko dodatkiem.

Nowy arkusz do optymalizacji lokat w excelu pobierzesz klikając tutaj lub tutaj (plik zajmuje około 7,45 MB, ściągnięcie go przy łączu 1 Mb trwa około 1 minuty). Hasło do pliku: alamakota

Rozszerzenie tematu znajdziesz tutaj.

Pierwszy post dotyczący optymalizacji lokat znajdziesz tutaj (źródło: http://naukaexcel.blogspot.com/2010/04/optymalizacja-lokat.html ).

Proszę nie ufać w 100% kalkulatorom umieszczonym na portalach finansowych ponieważ nie zawsze mówią nam prawdę, co udokumentował APP Funds w swoim poście.

Zapraszam do korzystania z arkusza i komentowania oraz wnoszenia uwag.

12 komentarzy:

 1. a jakie jest hasło do pliku Excel?

  OdpowiedzUsuń
 2. Hasło tak jak w poprzednim pliku: alamakota

  OdpowiedzUsuń
 3. czy byłaby możliwość zapisania arkusza w formacie xls - mnóstwo ludzi ma Office 97 lub 2000.

  OdpowiedzUsuń
 4. @sciernik
  Obawiam się, że nie jestem w stanie tego zrobić ze względu na ograniczoną ilość komórek obsługiwaną przez poprzednią wersję excela.

  Stworzony przeze mnie oparty jest na bazie danych składającej się z 3 kolumn i ponad 200 tys. wierszy, a arkusz z rozszerzeniem .xls obsługuje tylko 65 tys. wierszy. Przy tak małej pojemności arkusza jestem w stanie udostępnić jedynie optymalizację stawek dla kwot od 0 do około 655 PLN (bądź dowolnie przesuwając zakres np. do 655-1310 PLN)

  OdpowiedzUsuń
 5. witam

  dodałem sobie jeszcze jedną kolumnę zliczającą "=G10*H10*12" formuła wpisana w K10 i przeciągnięta w dół do K34, daje nam to zarobek roczny, proszę autora o sprawdzenie poprawności, według mnie jest, weźmy pdo uwagę że kilka propozycji kwotowych w konsekwencji daje ten sam efekt, np 1013,89zł przy 9 lokatach i 1662,78zł przy 6 lokatach daje nam zarobek roczny 453,60zł Proszę o sprawdzenie i sugestie

  OdpowiedzUsuń
 6. sorry, dodane z konta żony Anna... :)

  OdpowiedzUsuń
 7. @Anna

  Aby uzyskać zysk roczny proponuję zastosować w komórce K10 następującą formułę "D10*365*H10" wtedy otrzymujemy dokładny wynik dla pełnego roku (365 dni), natomiast w opisanej przez Ciebie formule ucieka nam 5 dni (30*12=360 dni).
  Jedyny warunek jest taki, że ilość potencjalnych lokat do założenia nie jest ograniczona przez bank w którym lokujesz pieniążki (w EUROBANKU jest to np 15 kont oszczędnościowych).

  "kilka propozycji kwotowych w konsekwencji daje ten sam efekt" - to prawda efekt jest taki sam, ale sposób dojścia do niego już nie. Dam pewien przykład dla oprocentowania 4,5%:

  - dla stawki 1095,00 PLN dzienny zysk = 0,14 PLN, roczny zysk = 51,10 PLN, roczny zysk dla 9 lokat = 459,90 PLN
  - dla stawki 1419,45 PLN dzienny zysk = 0,18 PLN, roczny zysk = 65,70 PLN, roczny zysk dla 7 lokat = 459,90 PLN

  ale: w pierwszym przypadku łączny nakład na inwestycję wynosi: 9 855 PLN, natomiast w drugim przypadku: 9 936,15 PLN. Więc aby osiągnąć zysk roczny w wysokości 459,90 PLN, w drugim przypadku musisz wpłacić o 81,15 PLN więcej niż w pierwszym (w takiej sytuacji jeżeli bijemy się o każdy grosz, pozostałe 81,15 PLN wpłacasz na konto oszczędnościowe np. w EUROBANKU i rocznie poza kwotą 459,90 PLN dodatkowo zarabiasz 3,65 PLN).

  Właśnie ta różnica odbija się na oprocentowaniu efektywnym: w pierwszym przypadku wynosi ono: 4,67%, a w drugim 4,63%.
  Warto też zauważyć, że im stawka optymalna bliższa zeru, tym oprocentowanie efektywne jest wyższe i tym lepiej wykorzystujesz swój kapitał.

  I właśnie na tym polega cała optymalizacja. Wpłacaj tylko tyle pieniędzy ile będzie faktycznie dla Ciebie pracować, a przy porównywaniu lokat wykorzystuj wyłącznie oprocentowanie efektywne.

  W razie pytań służę pomocą.

  OdpowiedzUsuń
 8. Czy autor zezwala na bezpłatne rozpowszechnianie pliku z kalkulatorem. Chicałbym zamieścić plik u siebie na blogu z możliwością bezpłatnego ściągnięciu. Do tego informacja, że autorem jest prowadzący blog http://naukaexcel.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 9. Nie widzę najmniejszego problemu, proszę umieścić arkusz na swoim blogu.

  OdpowiedzUsuń
 10. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 11. Rozumiem, że przy optymalizacji odsetki powinny być przelewane na konto, a nie dopisywane do lokaty?

  OdpowiedzUsuń
 12. W sumie nie ma to większej różnicy z tym, że w przypadku kiedy odsetki są przelewane na konto możesz z nich korzystać natychmiast. Natomiast w drugim przypadku odsetki te powiększają wpłacony kapitał i nie będą dodatkowo procentować aż do przekroczenia kolejnego progu optymalizacji.

  Przykład znajdziesz tutaj:
  http://www.zaradni.pl/porada/1834,jak_optymalnie_dobrac_kapital_przy_zakladaniu_lokat_i_kont_oszczednosciowych_optymalizacja_lokat - opisane w kroku 3

  OdpowiedzUsuń