sobota, 10 kwietnia 2010

Wprowadzanie funkcji do Excela

Funkcje arkuszy pozwalają na wykonywanie obliczeń i operacji, które inaczej byłyby niemożliwe. W Excelu dostępna jest ogromna liczba wbudowanych funkcji, a w wersji 2007 dodano jeszcze kilka nowych.

Co to jest funkcja

Funkcja arkusza to wbudowane narzędzie, którego używa się w formułach. Typowa funkcja (jak np. SUMA) przyjmuje co najmniej jeden argument i zwraca wynik. Funkcja SUMA na przykład przyjmuje argument w postaci zakresu komórek i zwraca sumę jego wartości.

W sumie Excel udostępnia ponad trzysta funkcji co może nieco przytłaczać, ale większość użytkowników regularnie używa tylko kilkunastu z nich.

Funkcje są przydatne ponieważ:
  •  Upraszczają formuły,
  •  Umożliwiają wykonywanie obliczeń, które bez nich byłyby niemożliwe,
  •  Przyśpieszają niektóre zadania związane z edycją,
  •  Pozwalają na warunkowe wykonywanie formuł, nadając im podstawową funkcjonalność podejmowania decyzji.

Czym różni się formuła od funkcji oraz dowody na przedstawione powyżej cztery wnioski przedstawię w kolejnych wpisach.

Jak wprowadzać funkcje

Możemy tego dokonać w sumie na trzy sposoby:
  •  wprowadzenie funkcji poprzez wstążkę – jest to najszybszy sposób na wprowadzenie funkcji, niestety w tym przypadku mamy do wyboru tylko 5 podstawowych: SUMA, ŚREDNIA, ZLICZANIE, MAKSIMUM oraz MINIMUM.

Wstążka
Zaznaczamy zakres danych na których chcemy wykonać obliczenia, na górze ekranu (wstążka) znajdziemy ∑ Autosumowanie, rozwijamy klikając na ^ i wybieramy interesującą nas funkcję.Pod zakresem danych pojawi się wynik. Klikając na komórkę w której znajduje się wynik naszego działania (komórka A11) pod wstążką pojawia się składnia naszej funkcji czyli "=MAX(A2:A10)".
Jako wynik otrzymaliśmy maksymalną wartość dla danych z zakresu od A2 do A10.

  • wprowadzanie funkcji poprzez WSTAW FUNKCJĘ
Tą opcję znajdziemy zaraz pod wstążką

Klikamy na komórkę w której Excel da wynik użytej przez nas funkcji (w naszym przykładzie będzie to komórka C11), po czym klikamy na „fx”. Pojawia się menu.


Do wyboru mamy dwa kroki:


Wyszukiwanie funkcji poprzez wybranie jej z danej kategorii funkcji „Wybierz kategorię”

Wyszukiwanie funkcji poprzez podanie jej nazwy „Wyszukaj funkcję”
Następnie pojawia się okno w którym należy wybrać zakres danych na których ma być zastosowana funkcja. Zaznaczamy interesujące nas dane (A2 do A10) i klikamy ok.Jako rezultat otrzymujemy wynik we wskazanej przez nas komórce C11.

  • wprowadzanie funkcji ręcznie – każda formuła czy funkcja zaczyna się od znaku „=”. Kontynuując naszą pracę z funkcją MAX będzie to wyglądało następująco:
 Klikamy na komórce w której ma się znajdować wynik, po czym wpisujemy:
 „=m”  Jak widać arkusz kalkulacyjny podpowiada nam wszystkie funkcje zaczynające się od litery „M” (im więcej liter wpiszesz arkusz automatycznie uściśli funkcje które możesz wybrać).W tym przypadku możemy wybrać interesującą nas funkcję bądź wpisywać nazwę dalej.

 Wpisując ręcznie dochodzimy do momentu: „=max(" po czym należy zaznaczyć myszką zakres interesujących nas danych i zakończyć znakiem „)”. W rezultacie funkcja wygląda następująco: „=MAX(A2:A10)”
Ciekawostka
Po zaznaczeniu danych na dole arkusza otrzymujemy dane:

Średnia – średnia dla cyfr/liczb z zaznaczonego zakresu
Licznik – ilość niepustych komórek w zaznaczonym zakresie. Niepusta komórka to taka w której znajdują się jakiekolwiek dane (liczby cyfry, znaki interpunkcyjne, etc. UWAGA! Spacja to też znak)
Suma – suma dla cyfr/liczb z zaznaczonego zakresuDzięki tej możliwości aby poznać wynik nie trzeba marnować czasu na wprowadzanie funkcji suma, należy jedynie zaznaczyć interesujące nas dane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz