wtorek, 30 marca 2010

Historia Excela

Arkusze kalkulacyjne to olbrzymi biznes, ale większość z nas uważa je za coś oczywistego. Kiedy ich nie było, ludzie używali topornych dużych komputerów i kalkulatorów, spędzając długie godziny nad obliczeniami, które dziś zajmują kilka minut. Excel 2007 to w rzeczywistości dziesiąta wersja Excela dla Windows. Najważniejsze wydania tego arkusza kalkulacyjnego to:

Excel 2
Pierwotna wersja Excela dla systemu Windows, o nazwie Excel 2, pojawiła się pod koniec 1987 roku. Dwójka w jej nazwie oznacza następną wersję po tej, która była przeznaczona dla komputerów Macintosh. Jako że system Windows nie był w tamtych czasach zbyt popularny, wersja ta zawierała uruchomieniową wersję tego systemu – taką, która pozwalała na uruchomienie Excela i nic więcej. Biorąc pod uwagę dzisiejsze standardy, wersja ta wydaje się nieco prymitywna.

Excel 3
Pod koniec 1990 roku Microsoft wprowadził na rynek Excel 3 dla Windows. Ta wersja odznaczała się znacznym ulepszeniem zarówno wyglądu, jak i funkcjonalności. Excel 3 dla Windows zawiera paski narzędzi, pozwala na rysowanie i tworzenie schematów arkuszy, obsługuje dodatki, umożliwia tworzenie wykresów trójwymiarowych, edycję w obrębie grup roboczych i wiele więcej.

Excel 4
Excel 4 pojawił się wiosną 1992 roku. Ta wersja znacząco wpłynęła na rynek, jako, że Windows zyskiwał na popularności. Szczycono się licznymi nowymi, użytecznymi funkcjami i ulepszeniami, które pozwalały początkującym użytkownikom szybko opanować obsługę programu.

Excel 5
Na początku roku 1994 na scenie pojawił się Excel 5. W tej wersji wprowadzono ogromną liczbę nowych funkcji, wliczając wieloarkuszowe skoroszyty i nowy język makro o nazwie Visual Basic for Application (VBA). Podobnie jak jego poprzednik, tak i Excel 5 bił na głowę wszystkie inne arkusze kalkulacyjne w porównaniach przeprowadzanych przez różne czasopisma handlowe.

Excel 95
Excel 95 (znany też jako Excel 7) pojawił się narybku w 1995 roku. Wyglądem przypominał Excela 5(zawierał tylko kilka większych nowych funkcji). Miał jednak duże znaczenie, ponieważ była to pierwsza wersja używająca bardziej zaawansowanego 32-bitowego kodu. Excel 5 i Excel 95 używają tego samego formatu plików.

Excel 97
Excel 97 (znany też jako Excel 8) zawierał chyba największą liczbę usprawnień. Paski narzędzi i menu zyskały nowy wspaniały wygląd, pomoc internetowa poszła znacznie do przodu, a liczba wierszy dostępnych w arkuszu wzrosła czterokrotnie. Programiści makr mogli zauważyć, że środowisko programistyczne Excela (VBA) podskoczyło jakościowo o kilka rzędów wielkości. W Excelu 97 wprowadzono też nowy format plików.

Excel 2000
Excel 2000 (znany też jako Excel 9) został wydany w lipcu 1999 roku. Wprowadzono kilka mniejszych usprawnień, a jego najważniejszym ulepszeniem było dodanie możliwości używania HTML jako alternatywnego formatu plików. Oczywiście nadal obsługiwał standardowy binarny format plików, zgodny z Excelem 97.

Excel 2002
Excel 2002 (albo Excel 10) ujrzał światło dzienne w czerwcu 2001 roku jako część pakietu Microsoft Office XP. W wersji tej wprowadzono kilka nowych funkcji, z których większość miała niewielkie znaczenie, a ich celem było przyciągnięcie nowych użytkowników. Do najważniejszych usprawnień można z pewnością zaliczyć możliwość zapisywania plików nawet wtedy, gdy program ulegnie awarii, oraz odzyskiwania uszkodzonych i dawno zapomnianych plików skoroszytów. Dodano też sprawdzanie poprawności formuł w tle i nowe narzędzie do znajdowania błędów w formułach.

Excel 2003

Excel 2003 (znany też jako Excel 11) wyszedł jesienią 2003 roku. Ta wersja zawierała bardzo mało nowych funkcji. Do najbardziej znaczących można zaliczyć możliwość importu i eksportu plików XML oraz przełożenia tych danych na określone komórki w arkuszu. Wprowadzono też koncepcję listy – specjalnie oznaczonego zakresu komórek. Obie te funkcje miały być prekursorami przyszłych usprawnień.

Excel 2007
Excel 2007 (znany też jako Excel 12) został wprowadzony na rynek w 2007 roku. Jego oficjalna nazwa to Microsoft Office Excel 2007. Wersja ta reprezentuje największe zmiany od wersji 97, wliczając zmianę domyślnego formatu plików. Nowy format jest oparty na XML, chociaż wersja binarna jest nadal dostępna. Następna duża zmiana to wprowadzenie wstążki, nowego typu interfejsu użytkownika, który zastąpił menu i system pasków narzędzi. Poza tymi zmianami w Excelu 2007 rozszerzono koncepcję list wprowadzoną w wersji 2003 (teraz występują one pod nazwą tabel), poprawiono wygląd wykresów, znacznie zwiększono liczbę wierszy i kolumn oraz dodano pewną liczbę nowych funkcji arkusza.

Najnowsza wersja Excel 2010
Excel 2010 daje więcej możliwości analizowania i udostępniania informacji oraz zarządzania nimi, niż było to dotychczas możliwe, ułatwiając podejmowanie korzystniejszych i trafniejszych decyzji. Nowe narzędzia analizy i wizualizacji, ułatwiają śledzenie i wyróżnianie najważniejszych trendów dotyczących danych. Pliki można z łatwością umieszczać w sieci i pracować z wieloma osobami jednocześnie w trybie online. Do danych z łatwością można dostać się będąc w drodze z telefonu dzięki programowi Microsoft® Excel® Mobile 2010 lub przez przeglądarkę www dzięki aplikacji Microsoft® Excel® Web App.
Program Excel 2010 zapewnia większą wygodę i elastyczność we wszelkich zastosowaniach: zarówno przy zarządzaniu raportami finansowymi, jak przy zarządzaniu wydatkami osobistymi.

Źródło:
Excel 2007 PL. Formuły, John Walkenbach, wyd. Helion, Gliwice 2008.

2 komentarze:

  1. Ten komentarz został usunięty przez autora.

    OdpowiedzUsuń
  2. Często zdarza się, że dane w Excel-u przedstawione są za pomocą słownictwa branżowego po angielsku. Z tego powodu warto jest nauczyć się różnych znanych zwrotów, których używa się przy analizowaniu danych https://lincoln.edu.pl/warszawa/blog/25-angielskich-zwrotow-zwiazanych-z-analiza-danych/. Dzięki temu będziemy mogli sprawniej oraz szybciej studiować dane przesłane do analizy.

    OdpowiedzUsuń